Кожен агроном знає, що за період вегетації кукурудза має три критичних періоди, коли визначаються кількісні та якісні
характеристики майбутнього врожаю. Підживлення рослин у цей час допомагає якомога повніше розкрити генетичний потенціал. Або не допомагає. Адже ефективність живлення залежить від того, куди і як саме його внести. Про один із способів точного внесення добрив нам розповів керівник відділу продажу сільськогосподарської техніки ПП «Агро-Спец-Запчастина», кандидат технічних наук Максим Павленко.

Кор.: Пане Максиме, на Вашу думку, добрива у якій формі в сьогоднішніх умовах діють найбільш ефективно?

М. П.: Якщо порівнювати обсяг внесених добрив із тим, що дійшов до рослини, — дієвість живлення у сухій формі невисока. Потрібен час аби добриво дісталося до рослини. Уявімо: машина розкидала гранульоване добриво полем. Незалежно від того, заробили його у ґрунт чи залишили на поверхні, доступним для рослини воно стане лише після контакту з вологою. А до цього низка факторів навколишнього середовища знизить його потенціал: вивітрювання (якщо лишити на поверхні), комплекси елементів, що взаємодіють із добривами і перетворюють їх на важкодоступні або недоступні форми, вплив кислотності ґрунту тощо. Що довше добриво чекає на вологу, то більше потенціалу втрачає. Тому щоб забезпечити культуру необхідним обсягом елементів, потрібно збільшувати норми внесення, а це коштує грошей. Сьогодні так працює більшість господарств. Добре, коли така система окупається або дає невеликий прибуток. До того ж навіть наявність вологи не завжди гарантує ефективну дію сухих добрив. Наприклад, на початку лютого, під час відлиги, почали вносити живлення по мерзлоталому ґрунту. Розкидачі дають норму, трактори грузнуть, глибокі колії… Витрати значні, але чи буде результат? Зараз вертаються морози, випадає сніг — сухі азотовмісні добрива, зокрема, ті, до складу яких входить нітратна форма азоту, після чергового танення снігу промиються у глибинні горизонти, до яких (у потрібний стресовий період) не дістане коренева система рослин. Тому, зваживши недоліки та переваги внесення сухих добрив дисковим розкидачем, деякі досвідчені агрономи вважають цей варіант економічно недоцільним. Отже, добрива у рідкій формі наразі ефективніші.

Кор.: Чому вони діють краще?

М. П.: Усе просто: вони миттєво діють на рослину. Притому коштують дешевше за гранульовані. Але! Відчутність і наявність цього ефекту залежать від того, куди саме їх внесли. Головне завдання під час внесення рідких добрив — потрапити в той шар ґрунту, де є волога. Тоді вони поширяться цим горизонтом, а потім їх засвоїть рослина. Ось чому часто малоефективним виявляється спосіб, коли рідке добриво виливають на поверхню міжряддя через трубки на штангах обприскувача. Частина азотовмісних добрив випарується на поверхні, а та, що потрапить у ґрунт, передусім осяде в сухому шарі. Відповідно, що він глибший, то менш ефективним буде добриво. Власне, тому й потрібна спеціальна техніка, яка закладе добриво одразу у вологий шар.

Кор.: Чи можете Ви навести зі своєї практики приклад результатів від підживлення рідкими добривами посівів кукурудзи?

М. П.: Кілька років тому в Ічнянському кластері «Росток-Холдингу» (Чернігівська обл.) почали досліджувати ефективність внесення рідких добрив на піщаних ґрунтах під час вегетації кукурудзи. До цього вони прийшли тому, що внесення живлення у сухій формі майже не давало ефекту: дощ пішов — добрива активізувалися, але одразу й промилися у глибокі шари. Так було до 2017 року, коли середня врожайність кукурудзи на пісках у кластері становила 6–8 т/га. Коли почали вносити рідкі добрива простими культиваторами-підживлювачами КРН — вийшли на 7–9 т/га. Минулого року, після того як почали використовувати для цього BLU-JET АТ3015 13R70, — отримали на піщаних ґрунтах додаткові 1,5–3,0 т/га врожайності.

Кор.: Які аплікатори пропонує сільгоспвиробникам ПП «Агро-Спец-Запчастина»?

МП. .: Ми є офіційним дилером техніки BLU-JET™ від компанії Unverferth Manufacturing (США). Постачаємо в Україну аплікатори для внесення у ґрунт рідких і сухих добрив за класичною (причіпні АТ™ і навісні LandRunner 3 LF™) та смуговою (причіпний StripTracker™ LandTraker Tillage Systems, a також StripTill NT) технологіями обробітку ґр унту.

Кор.: Що являють собою основні робочі органи машин для класичної технології?

М. П.: Ці підживлювачі можуть оснащувати  різними типами робочих органів, залежно від групи культур, максимальної глибини залягання вологи в періоди підживлення, кількості продуктів, що їх вносять одночасно, тощо. BLU-JET™ пропонує два типи робочих органів: систему JetStream™ для суцільного висіву і сошникову систему — для широкорядного. У них однакова основа: розрізний диск (Ø510 мм), що розрізає ґрунт на глибину від 5 до 15 см (рекомендація заводу), а за потреби — й до 20 см (доведено практикою), вносить ножем рідкі добрива у ґрунт. На JetStream™ після диска встановлено форсунку, яка вносить добриво у створену борозну. У системі для широкорядного висіву цю борозну розширює лаповий сошник, а добриво закладається через трубку, розташовану у його задній частині. До речі, за потреби доступна комплектація для одночасного закладання сухих і рідких добрив. Сухі вносять із додаткового бака об’ємом 1000 кг або поверхнею з одночасним зароблянням у ґрунт, або на глибину до 15 см через лаповий сошник із двома виходами для добрив, що розташовані на різній висоті. Ми також пропонуємо робочі органи SpikeWheel™ для ефективного внесення рідких добрив (КАС, РКД, мікродобрива) у посіви зернових, методом ін’єкційного впорскування робочої рідини у ґрунт. Тобто рідина подається лише в момент, коли голка стоїть перпендикулярно до ґрунту. На кінці кожної збоку (перпендикулярно до напрямку обертання) розташовані отвори, захищені від прямого потрапляння ґрунту, через які добриво закладається на глибину до 9 см. При цьому частково досягається ефект ротаційної борони: голка виходить із ґрунту під кутом — її п’ятка підриває поверхню, зриває кірку (якщо вона є) і закриває борозну за собою — дуже зручно.

М. П.: Робочі органи кріплять до рами спеціальними кріпленнями, які за потреби можна переміщувати. Відстань між ними залежить від ширини міжряддя між висівними секціями на зерновій чи просапній сівалці і становить: 30/3 5/38/45/51/56/70/92/97/102 см.

Кор.: Як встановлюють і витримують робочу глибину?

М. П.: Робочу глибину виставляють гідроциліндрами, розташованими у нижній частині машини, і фіксують спеціальними обмежувальними кліпсами. Залежно від моделі робоча ширина захвату рами може бути від 6,3 до 27,4 м (одинарний і подвійний трубчастий профіль 178×178 мм. — Ред.), складається з трьох, п’яти або семи секцій. Кожна секція оснащена гідроциліндрами, які створюють потрібне навантаження. Завдяки спеціальній конструкції рами секції копіюють поверхню з точністю ±7°.

Кор.: У яких фазах розвитку кукурудзу можна підживлювати аплікатором BLU-JET™?

М. П.: Дотримуючи низки правил, щоб не пошкодити кореневу систему, — до стадії 8–10 листків. У цей період є нюанси щодо
оптимальної робочої глибини. Зараз відповідні дослідження тривають у США. Ми також проводимо свої випробування в Україні. Зокрема, цього року закладемо у регіонах низку ділянок, на яких досліджуватимемо дробне внесення рідких добрив за допомогою сошникової системи (ножем) та ін’єкційним методом (SpikeWheel™). У будь-якому разі рідкі добрива вносять у два стресових періоди розвитку кукурудзи. Перший: стадія 3–5 листків, коли рослина на основі наявних поживних елементів і вологи «розуміє», який врожай може сформувати, тож закладає відповідну кількість качанів. Другий: стадія 8–10 листків, коли формується кількість насіння в качанах. Завдяки точній подачі рідких добрив можна дати рослинам ті елементи, яких вони потребують у кожен із цих періодів. Загалом кліренс аплікаторів BLU-JET™ становить 79 см, що дає змогу підживлювати кукурудзу у фазі 8–10 листків. Але для роботи з такими рослинами трактор потрібно оснастити високою міжрядною спаркою, щоб його кліренс дорівнював хоча б     70 см.

Кор.: Які саме рідкі добрива можна вносити цією технікою?

М. П.: Аплікатори можуть вносити будь-які типи рідкого живлення (КАС, РКД, мікродобрива тощо), крім гноївки.

Кор.: Після внесення аміачної води технологічну щілину від диска і ножа треба закривати. Які типи загортачів передбачені для цього на BLU-JET™?

М. П.: Як опцію ми пропонуємо два типи загортачів. Перший — «Акула» — диск невеликого діаметра з формою і гостротою зубів, що відповідають назві. Він має чотири налаштування за жорсткістю і регульовану робочу ширину захвату в межах від 5 до 12,5 см. Залежно від налаштувань він має широкий спектр дії: закриває щілину (скажімо, після внесення аміачної води), зриває кірку, робить мульчу, «до чорного» подрібнює рослинні рештки, а також вибирає і знищує бур’яни на ранній стадії розвитку. Цьогоріч перші комплекти цих дисків працюватимуть в Україні. Другий варіант — від американської компанії Shield AG: два вигнуті диски типу ромашка, які можна розміщувати вигином назовні чи всередину, або у шаховому порядку для забезпечення максимального захвату до 45 см.

Кор.: Якими баками комплектують аплікатори BLU-JET™?

М. П.: Залежно від моделі об’єм ємності може становити 1987/3785/5300/6727/11712 л. Усі вони виготовлені зі спеціального пластику і мають стінки завтовшки від 1,5 см. Матеріал дуже цікавий, адже стійкий не лише до впливу агресивної хімії. Під час розвантаження з контейнера трапляється, що стропи стискають бак — він трохи деформується. Але щойно стропи відпускають — бак відтворює попередню форму: пластик має функцію пам’яті. Як показує багаторічний досвід у господарствах України, він не боїться морозу і не втрачає своїх властивостей під дією ультрафіолету. Механічних пошкоджень також не боїться, хіба що хтось цілеспрямовано його пошкодить. Принаймні за весь час експлуатації техніки BLU-JET в Україні від користувачів не було нарікань на його якість або потреби в ремонті. Ємність наповнює мотопомпа через рукав діаметром 50 мм (для моделей з об’ємом бака 1987 л та 3785 л) або 76 мм (д ля решти).

Кор.: Які насоси встановлюють?

М. П.: Усе залежить від потреб клієнта. Бюджетний варіант — одно- або двопоршневі насоси виробництва CDS-John Blue. Продукція цієї компанії відома у світі якістю та надійністю, її використовують у техніці AGCO, CNH, John Deere тощо. Насоси працюють з механічним приводом від колеса, що взаємодіє з транспортним колесом. У такій комплектації немає змішувача, вона зручна для тих, хто вноситиме суміші, які зберігають однорідність і не випадають в осад. Вона зручна і на розворотах: раму підняв — насос зупинився, опустив і рушив — робота продовжується. І проста: насос подає норму, яку виставляють спецключем у межах 50–650 л/хв. Оптимальний діапазон робочої швидкості — 10–11 км/год — можна розширити, встановивши швидкісний редуктор, — система планетарних передач підвищить граничну межу до 18 км/год. Якщо клієнту потрібні більша норма, вища швидкість, змішувач, я рекомендую винятково другий раму— відцентровий насос Hypro 9303 C з гідравлічним приводом. Завдяки конструкції насос цього типу завжди подає максимальний об’єм. Потрібну порцію відповідно до норми забезпечує один із двох перепускних клапанів. Він відсікає зайвий об’єм, який через зворотну лінію надходить у нижню частину бака, постійно перемішуючи розчин. Норма внесення обов’язково прив’язана до швидкості руху аплікатора (оптимальний діапазон — 15–16 км/год). Усе просто: на колесі аплікатора встановлений датчик, який фіксує швидкість руху агрегата. Ці дані передаються на консоль, яка порівнює їх зі встановленою нормою внесення робочої рідини (л/га) і регулює фактичний вилив. Моделі 2019 отримують показники швидкості від GPS-сигналу. Окрім того, така комплектація дає можливість незалежно керувати 1/3/5-ма віртуальними секціями. В обох випадках оптимальний тиск у системі (3–4 атмосфери) відповідно до норми витримують калібрувальні шайби, встановлені на кожному робочому органі.

Кор.: Через які дисплеї можна керувати аплікаторами BLU-JET™?

М. П.: Є три варіанти такого оснащення. У бюджетній комплектації встановлюють консоль американської компанії Micro-Track, яка забезпечує дотримання норми відповідно до швидкості руху і дає змогу створити три або п’ять віртуальних секцій. Керування ними механічне через відповідну панель. Більш технологічні рішення — дисплеї AgLeader: InCommand 800 або InCommand 1200 (диференційоване внесення добрив, картографування норми внесення, автоматичне керування на розворотах тощо). За його наявності функціонал машини можна доповнити системою AgLeader OptRx®. За неї аплікатор оснащують двома або чотирма датчиками (обидва варіанти — на захват до 27,3 м. —Ред.), які вимірюють і записують дані про стан врожаю у режимі реального часу за принципом відбиття світла від рослини (можуть працювати незалежно від часу доби). На основі цих даних спеціальний модуль визначає два індекси: NDVI (зеленої маси), що дає машині змогу працювати чітко в міжрядді, та NDRE (поточний обсяг азоту в рослині), завдяки якому дисплей InCommand 800 визначає потрібну норму азотних добрив для певної ділянки і відповідно налаштовує роботу секцій. Це додаткове обладнання не дуже заощадить добрива, але дасть змогу «підтягнути» ділянки з недостатнім азотним живленням і вирівняти врожайність на полі. Окрім того, таким обладнанням можна не лише вносити добрива, а й обприскувати. OptRx® доступна в Україні у 2019 році.

Кор.: Якими варіантами шасі можуть оснащувати причіпні підживлювачі?

М. П.: Переважну більшість моделей оснащують одновісними колісними шасі. Флагманська модель АТ7000™ може мати двовісний колісний хід або гусениці завдовжки 2,62 м і завширшки 38 см. Цей варіант зменшить негативний вплив ваги машини на ґрунт, але він дорожчий і звужує можливості машини, кліренс якої — 56 см. На колісних машинах ширину колії можна змінювати механічно або за допомогою гідравліки. Наприклад, у найменшій АТ2000™ вона становить 1,52–2,24 м, а у найпопулярнішій АТ3015™ —   2,7–3,1 м. Додатково ми пропонуємо опцію автоматичного підрулювання — Pro Tracker, який буде тримати агрегат у межах міжрядь.Це особливо актуально у разі роботи на схилах, адже попереджає зміщення коліс машини в рядок.

Кор.: Що має робити механізатор, аби ці машини працювали довго і якісно?

М. П.: Важлива рекомендація щодо обслуговування — під час підготовки до зими заповнити камеру насоса рідиною, що не замерзає (антифризом). Решта — стандартно: своєчасно дефектувати і змащувати. Щодо експлуатації: в разі використання насоса з механічним приводом без планетарних передач важливо дотримувати швидкості до 14 км/год. Також обов’язково пам’ятати: якщо аплікатор купили для підживлення просапних культур з міжряддям 70 см, відстань між здвоєними колесами трактора має становити 1,4 або 2,8 м, позаяк робочий орган йде по серзі (по центру трактора). За відстані 1,7 м чи 2,1 м агрегат ітиме рядами,
а не міжряддям.

Кор.: Який рівень сервісу забезпечує ПП «Агро-Спец-Запчастина»?

М. П.: У нас працює чотири мобільні бригади. Завдяки високій кваліфікації фахівців (які мають досвід від 3 до 12 років) і багатому інструментарію наші сервісні інженери ремонтують технічні неполадки різної складності: від заміни робочих органів до ремонту інших вузлів. Склад завжди заповнений найбільш актуальними позиціями запасних частин. На аплікатори BLU-JET™ завод-виробник дає гарантію: на раму — 5 років, на бак, колеса і насос — 1 рік.

Кор.: Якщо порівняти кошти, витрачені на купівлю найпопулярнішої моделі BLUJET™, з ефектом, що вона забезпечить завдяки приросту врожаю кукурудзи, — яким буде строк окупності?

М. П.: Найкраще в Україні продається універсальна модель АТ3015™. Торік ми підрахували, що АТ3015™ у комплектації під 12-рядну сівалку окупиться, в середньому, після підживлення 300–400 га за один прохід. Досвід наших клієнтів свідчить, що цей спосіб внесення добрив забезпечує 1,2–3 т/га додаткової врожайності. Аплікатори BLU-JET™ забезпечують рослині стабільний розвиток незалежно від погодних умов. Наведу яскравий приклад з минулого року. Усередині червня я приїхав до нашого клієнта на Чернігівщині. Заходимо на поле. Кукурудза — 150–160 см. А буквально через дорогу, де застосовували сухі добрива, висота кукурудзи — лише 60–70 см, тобто у 2–2,5 разу програє у розвитку.
Отже, хто розуміє, що погодні умови сьогодні непередбачувані, а кількість опадів має тенденцію до зменшення, той переходить на рідке живлення. У цих непростих умовах саме завдяки йому можна «зафіксувати» врожайність на гідному рівні. АТ3015TM у комплектації під 12-рядну сівалку, в середньому, окупляється після підживлення 300–400 га за один прохід.